Ekologiškas maistas – nuo ženklinimo iki vartojimo

Kai parduotuvių lentynos lūžta nuo gausybės maisto produktų, kai jų pakuotės mirga įvairiausiais užrašais ir ženklais – ekologiška, sveikatai palanku, rankų darbo, be cukraus, be riebalų ir t.t. – vartotojas ieško geriausio varianto sau ir savo šeimai. Vienas iš pasirinkimų – ekologiškas maistas. Kaip jį atskirti iš gausybės kitų produktų? Kada produktas tampa ekologišku? Ar tikrai ekologiška – sveikatai palanku?

Kaip atpažinti ekologiškus maisto produktus?

Ekologiški maisto produktai atpažįstami pagal ženklinimą. Nes tik matomas ekologinės gamybos logotipas patvirtina, kad produktas yra iš kontroliuojamo ūkio subjekto, kuris įsipareigojo laikytis atitinkamai maisto kokybės sistemai keliamų reikalavimų.

„Visoje Europos Sąjungoje taikomas vienodas ekologiškų produktų ženklinimas, nes ir taisyklės taikomos vienos ir bendros. Pirkėjui, norinčiam sertifikuoto ekologiško produkto, pirmiausia reikėtų įsidėmėti bent jau vieną pagrindinį ženklą – ES ekologinės gamybos logotipą, žalią stačiakampį su lapo simboliu, sudarytu iš baltų žvaigždučių. Lietuvoje dar turime ir nacionalinį ženklą „Ekologinis žemės ūkis“. Greta logotipo taip pat būna unikalus sertifikatą išdavusios įstaigos kodas, kuris yra suteiktas kiekvienai ES valstybių narių patvirtintai sertifikavimo įstaigai. Tad jei tai Lietuvoje „Ekoagros“ sertifikuoti produktai, bus nurodyta „LT-eko-001“, – apie ekologiškų produktų ženklinimą pasakoja VšĮ „Ekoagros“ kokybės vadovas Tomas Demikis.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad visi visi žemės ūkio kilmės ir maisto produktai, atitinkantys ekologinės gamybos reikalavimus, yra sertifikuojami. Kontroliuojami visi šių produktų gamybos etapai – “nuo lauko iki stalo”, t. y. nuo lauko, kuriame jie išauginami, nuo to, kuo jie tręšiami, kokia augalų dauginamoji medžiaga naudojama, pašarų gyvuliams iki maisto produktams naudojamų perdirbimo metodų ir technologinių priedų, dedamų į perdirbamą maistą, ir be abejo viso kelio, kuriuo šis produktas atkeliauja į prekybos vietą iki galutinio jo pirkėjo.

„Sertifikavimas ir teisės naudoti logotipą gavimas tikrai nėra labai lengvas procesas. O ir negali toks būti – reikia išsistudijuoti teisės aktus, įsigilinti į tam tikrus gamybos reikalavimus ir jų nuolatos tvarkingai laikytis“, – sako T.Demikis.

Gamintojų veikla yra kontroliuojama nuolat – tiek dokumentų įrašai, tiek fizinė gamybos vieta. „Ekoagros“ kiekvienais metais mažiausiai kartą privalomai patikrina savo klientus jų gamybos vietoje, o rizikingesni ūkiai tikrinami dažniau. Jei įtariama, kad buvo panaudotos draudžiamos medžiagos, visada imami mėginiai ir tiriami oficialiose laboratorijoje, atitinkamai iš ne mažiau kaip 5 procentų veiklos vykdytojų atrenkami ir planiniai mėginiai. Savo ruožtu kiekvienas gamintojas taip pat turi susidaryti vidinę kontrolės sistemą, kuri užtikrintų ir įrodytų, kad produktas pagamintas laikantis visų reikalavimų. Nesilaikant reikalavimų sertifikatą galima ir greitai prarasti.

Užauginta darže – ekologiška?

„Nėra sertifikato – nėra ekologiškumo garantijos. Net jei sąžiningas ūkininkas, jo šeima ar kaimo močiutė turguje pardavinėja savo su meile išaugintą maistą. Tada belieka pasitikėjimo klausimas. Jis tuo maistu gali pasidalinti, parduoti, bet negali teigti, kad šis maistas yra ekologiškas. Dažnai tokie prekiautojai visiškai nežino reikalavimų ekologinei gamybai, įskaitant ir tai, kad auginant negalima tręšti sintetinėmis trąšomis ir naudoti sintetinių augalų apsaugos produktų. Visa kita yra tik jų nuomonė“, – apie griežtus reikalavimus kalba VšĮ „Ekoagros“ kokybės vadovas.

Parduodamas kaip ekologiškas gali būti tik oficialiai ženklintas maistas, nes šie teiginiai ES yra griežtai reglamentuoti ir jų naudojimas kontroliuojamas.

„Pirkėjas nemato, kaip gamina ta močiutė, ką ji naudoja augindama savo maistą. O sertifikuojančios įstaigos tą gamybą kontroliuoja ir mato, seka visą procesą. O ką jau kalbėti apie tokius produktus kaip kava ar egzotiniai vaisiai. Juk nei vienas neturime kaimyno, kuris augintų tokius produktus. Tad tik bendra sertifikavimo sistema leidžia žinoti, kurie produktai ekologiški, kai jie tikrinami per visą tiekimo grandinę,“ – sako T.Demikis.

Kuo ekologiški produktai vertingi žmogui ir gamtai?

Ekologinės gamybos tikslas – gaminti saugų ir kokybišką produktą žmogui, taip pat saugoti aplinką ir  taupiai naudoti išteklius. Taigi tai yra saugus žmogui ir draugiškas aplinkai maistas.

„Rinkdamiesi ekologiškus produktus ne tik valgysite maistą be cheminės taršos, tačiau prisidėsite ir prie biologinės įvairovės išsaugojimo, turtingo ir nemonotoniško kraštovaizdžio, sveikos gyvenamosios aplinkos, dirvožemio išsaugojimo, kaimo socialinės gerovės. Ar verta? Tikrai taip“, – įsitikinęs VšĮ „Ekoagros“ kokybės vadovas Tomas Demikis.

Daugiau sužinoti apie ekologiškus produktus kviečiame į jau  šeštus metus iš eilės organizuojamą „Kokybiško maisto šventę“. Tai tradicinis, kasmetinis renginys Lietuvoje, propaguojantis ekologiškus ir kitus kokybe paženklintus maisto produktus, suteikiantis kompetentingos informacijos ir skatinantis gamintojus gaminti ir vartotojus rinktis  šiuos produktus kasdieninėje mityboje, formuojantis pozityvų požiūrį į šiuos produktus, valgymo kultūrą Lietuvoje.

„Kokybiško maisto šventės“ dalyviai  bus kviečiami ne tik įsitraukti į įvairias diskusijas, klausytis pranešimų, bet ir dalyvauti ekologiškų ir kitų kokybe paženklintų produktų degustacijoje, kuri vyks viso renginio metu. Galėsite įvertinti produktų juslines savybes – skonį, kvapą, išvaizdą, išmoksite juos atpažinti parduotuvių lentynose. Galėsite įsigyti ekologiškų ir kokybe paženklintų maisto produktų. Gausite naudingos informacijos, kur šių produktų kasdien galima įsigyti, kaip nepasiklysti pasirinkimo galimybėse.

Šventė vyks 2023 m. rugsėjo 19 d. ( 10.00 – 15.00 ) viešbutyje „Panorama“ ( Sodų g. 14, Vilnius ).

Šventės programa skelbiama ČIA.

RENGINYS NEMOKAMAS, vietų skaičius ribotas.

Būtina registracija: spauskite ČIA.

RENGINIO ORGANIZATORIUS: VšĮ „Sveikatai palankus”.

 

Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
0 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x