Žuvies nauda žmogaus organizmui – ne iš piršto laužta

Mūsų mityba gali pastatyti sveikatos pamatus arba juos sugriauti. Nors daugeliui žinoma, ką iš mitybos reikėtų pašalinti, ne visuomet aišku, kuo būtina praturtinti. Reguliarus žuvų vartojimas vienas esminių geros savijautos akcentų ir ne tik. Žuvyse esantis maistinių medžiagų lobis mažina grėsmingų ligų riziką ir padeda sulieknėti.

Daugelis lietuvių neįsivaizduoja savo mitybos raciono be mėsos, bet dažnai pamiršta – žuvis. Deja, žuvų vartojimo kartą per mėnesį ar savaitę tikrai nepakaks. Mitybos specialistai sako, jog žuvies patiekalus rekomenduojama valgyti bent 3 kartus per savaitę.

Polinesočiosios riebalų rūgštys – sveikai širdies veiklai

Didžioji žuvų paslaptis – jose esančios pagrindinės žmogui reikalingos maistinės medžiagos. Be daugeliui žinomo lengvai virškinamo baltymų kiekio, žuvyse gausu ir naudingųjų riebalų.

Daugiausiai polinesočiųjų riebalų rūgščių, ypač omega-3 riebiųjų rūgščių, turi riebesnės žuvys, tokios eršketas.

Polinesočiųjų riebalų žmogaus organizmas pats nepajėgia pasigaminti, todėl jų būtina gauti su maistu. Šių riebalų svarbos nevalia nuvertinti – stygius organizme gali turėti įtakos įvairiems sveikatos sutrikimams. Daugiausiai polinesočiųjų riebalų rūgščių, ypač omega-3 riebiųjų rūgščių, turi riebesnės žuvys, tokios kaip karpis, eršketas, plačiakaktis, amūras ar ungurys.

Reguliarus šių žuvų vartojimas užtikrina normalią širdies veiklą, sumažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios Lietuvoje – viena dažniausių mirties priežasčių. Polinesočiųjų riebalų rūgštys mažina tikimybę susirgti Alzheimerio liga bei patirti insultą. Taip pat įrodyta šių riebalų teigiama įtaka protiniam vystymuisi, intelekto koeficientui, imuninei sistemai ir net svoriui.

Anot maisto technologės Ramintos Bogušienės, žuvys turi mažiau vadinamo blogojo cholesterolio ir kalorijų, tad yra vienas geriausių pasirinkimų, siekiantiems  pakoreguoti kūno formas.

„Riebių žuvų tikrai nereikėtų vengti. Įrodyta, jog žuvies riebalus organizmas ypač lengvai įsisavina, o žuvyse esančios veikliosios medžiagos pasižymi žmogaus kūno riebalus skaidančiomis savybėmis. Žinoma, kaip ir visus produktus, riebias žuvis rekomenduojama vartoti saikingai, o paruošti – teisingai“, – pasakoja R. Bogušienė.

Vitaminų šaltinis – grožiui, imunitetui ir nervų sistemai

Žuvys turtingos ne tik baltymais ir polinesočiosiomis riebalų rūgštimis, bet ir riebaluose tirpiais vitaminais A, D bei vandenyje tirpiais B grupės vitaminais.

Vitamino D trūkumas aktualus daugeliui lietuvių, ypač šaltuoju metų laiku, kuomet saulėtų dienų pasitaiko vis mažiau. Į valgiaraštį įtraukti žuvies patiekalai užtikrins, kad vitamino D atsargos taip dramatiškai nesumažėtų net ir žiemą. Normalus jo kiekis sustiprins imunitetą, tad tikėtina, jog rečiau kamuos įvairios peršalimo ligos. Taip pat vitaminas D naudingas kaulų struktūrai, kalcio apykaitai, miego kokybei ir odos gyvybingumui.

Ne paslaptis, jog vitaminas A itin svarbus akims, tad pakankamas jo kiekis organizme – padės išvengti akių ligų ir sustiprins regėjimą. Ne mažiau svarbūs ir žuvyse esantys B grupės vitaminai, kurie atsakingi už normalią nervų sistemos veiklą. Nuolatinis šių vitaminų stygius gali iššaukti miego sutrikimus, energijos stoką, susilpnėjusį atsparumą stresui ir atminties problemas.

Svarbu atminti, jog žuvys įvardijamos nepamainomu šių vitaminų šaltiniu ne be reikalo. Maistinės medžiagos gaunamos iš žuvų žymiai geriau ir greičiau pasisavinamos nei iš kitų maisto produktų.

Gausiausia maistinių medžiagų šviežiose ir tinkamai paruoštose žuvyse

Maisto technologės teigimu, visuomet naudingiau rinktis šviežias, Lietuvos žuvininkystės tvenkiniuose išaugintas žuvis. Šios žuvys turės daugiausiai maistinių medžiagų, o jas atskirti bus nesudėtinga iš akių, žvynų, pelekų ir žiaunų.

„Sveikų, šviežių, po pagavimo tinkamai laikomų žuvų akys turi būti iškilios, skaidrios, drėgnos, apvalios, vyzdys juodas, neapsiblausęs. Pelekai ir žvynai turi būti sveiki, tvirti, drėgni. Senų žuvų pelekai bei žvynai yra trapūs, lūžtantys ar iškrentantys vos švelniai užkabinus nagu“, – primena R. Bogušienė pridurdama, jog ne mažiau svarbus ir paruošimas.

Gaminant žuvų patiekalus rekomenduojama naudoti kuo mažiau ingredientų, kad nebūtų sugadintas skonis, o terminio apdorojimo metu ją apdoroti taip, kad būtų išsaugotos tos maistinės medžiagos, kuriomis tikimasi papildyti organizmą. Tai reiškia, kad žuvų nereikėtų gruzdinti, skrudinti ir kepti tešloje ant keptuvės. Siekiant pasisavinti kuo daugiau naudingų maistinių medžiagų, verčiau žuvį garinti gariniame puode ar kepti orkaitėje.

 

Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
0 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Naujienlaiškio prenumerata!

Susipažink su išskirtine mitybos ir gyvensenos informacija, kuri padeda gyventi sveikiau ir jaustis energingiau. Nemokami receptai, patarimai, straipsniai, naujausi seminarai ir kursai.

Aš sutinku, kad mano įvesti duomenys bus saugomi ir naudojami naujienlaiškiams siųsti. Taip pat patvirtinu, kad susipažinau ir sutinku su sąlygomis ir taisyklėmis.

0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x