Užkandžiai

Vaikas užkandžiauja: maisto technologė Raminta Bogušienė pataria, ką daryti, kad būtų sveikiau

 

Dienas vis dar leisdami namuose, į virtuvę mes, o paskui mus ir vaikai, užsukame gal net keliasdešimt kartų per dieną ir kaskart kažką netyčia vis nugvelbiame: gerai, jeigu tai obuolys ar bananas, bet nejučia suvalgome ir keliolika riestainių, vieną kitą šokoladinį batonėlį ar dar kokį skanų niekutį. Užkandžiaukime sveikiau! Maisto technologė, dviejų vaikų mama Raminta Bogušienė pataria, kada, kiek ir kokius užkandžius geriausia duoti vaikams ir rinktis patiems. 

Kada užkandžiauti?

Vaikams rekomenduojami trys pagrindiniai valgymai – pusryčiai, pietūs, vakarienė, ir du ar trys užkandžiai – priešpiečiai, pavakariai, naktipiečiai. Norėdami išsaugoti vaikučių sveikatą ir suformuoti ilgalaikius ir teisingus mitybos įgūdžius, negalime leisti užkandžiauti nuolat. Jei taip vyksta, vaikai nesuvalgo normalios pusryčių, pietų ir vakarienės porcijos. Be to, nuolat užkandžiaujant neleidžiama virškinimo sistemai pailsėti.  Svarbu, kad tarp pagrindinių valgymų būtų ne per ilgi tarpai, t. y. ne ilgesni nei 3,5 val., o tarpuose rekomenduojama pasiūlyti sveikų užkandžių.  Tik obuolys, o gal jogurtas ir dar bananas: koks optimalus užkandžio porcijos dydis?

Užkandžiai turėtų neviršyti 30 proc. dienos maisto raciono normos, tai reiškia, kad priešpiečiams, pavakariams ir naktipiečiams reikėtų duoti apie 10 proc. visos dienos kalorijų normos. Vadinasi, vaiko  užkandžių porcijos turėtų būti maždaug tokios:

Vaiko amžius 1 užkandžio kalorijų kiekis, kcal Visos dienos užkandžių kalorijų kiekis, kcal
1-3 metai 120 360
4-6 metai 150 450
7-10 metų 170 510
Virš 11 metų 200-280 600-840

 

 

 

 

 

 

 

7 Ramintos Bogušienės patarimai:

Raminta Bogušienė

  1. Pirmiausia, svarbu, kad užkandžiai būtų kuo mažiau apdoroti ir kuo grynesni maisto produktai. Jeigu jie supakuoti, rekomenduojama rinktis tuos, kurių sudedamųjų dalių sąrašas trumpiausias.
  2. Venkite maisto priedų pažymėtų E numeriu – konservantų, saldiklių, dažiklių, skonio ir kvapo stipriklių.
  3. Nepirkite užkandžių su hidrintais, rafinuotais ir dezodoruotais riebalais.
  4. Žiūrėkite į maistingumo deklaraciją, kad būtų kuo mažiau cukraus, druskos ir kuo daugiau skaidulinių medžiagų. Jei produktai yra dar ir ekologiški, reiškia užauginti be sintetinių cheminių medžiagų – tai palanku gamtai ir vaikui.
  5. Rinkdamiesi užkandžius teikite pirmenybę maisto produktams, kurių sudėtyje cukraus yra iki 5 g/100 g cukrų, druskos iki 1 g/100 g; jeigu tai grūdinių kultūrų ar vaisių produktai, tai skaidulinių medžiagų turėtų būti daugiau nei 6 g/100 g.
  6. Jeigu renkamės sūrį, druskos leistina iki 1,7 g/100 g, jei renkamės desertą – iki 16 g/100 g cukrų. Tačiau reikia nepamiršti, kad ir sveikesni desertai rekomenduojami ne kasdien, o tik 3-4  kartus per savaitę.
  7. Planuodami užkandžius visada įvertinkite, kad užkandžiaudami vaikai gautų ne tik angliavandenių, bet ir baltymų bei riebalų, o taip pat ir mikromedžiagų (vitaminų, mineralinių ir skaidulinių medžiagų), nes tik toks subalansuotas užkandis suteiks sotumo jausmą, vaikas gaus visų vertingų medžiagų ir cukraus lygis kraujyje bus išlaikytas pastovus, nešokinės. Pavyzdžiui, rinkitės bananus su riešutų sviestu, kietąjį sūrį su daržovėmis, šviežias datules su riešutais ir pan. Suruoškite užkandžių lenteles, kuriose vaikas ras įvairiausių spalvų ir skirtingomis makro ir mikro medžiagomis turtingų produktų.

 

Sveikų užkandžių – avižinių sausainių su bananais receptą galite rasti čia – RECEPTAS.

Daugiau apie užkandžius žiūrėkite „Sveikatai palankus“ Youtube kanale.

Taip pat skaitykite – 10 skanių ir sveikų užkandžių idėjų + RECEPTAS!

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
4 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10 skanių ir sveikų užkandžių idėjų + RECEPTAS! - Sveikai mitybai
2020-05-22 7:55

[…] Pirmąją straipsnio apie sveikus užkandžius dalį galite skaityti čia – Vaikas užkandžiauja: maisto technologė Raminta Bogušienė pataria, ką daryti, kad būtų sveiki… […]

Sveikos mitybos iššūkis - kaip pasirinkti sveikus užkandžius? -
2020-05-22 8:30

[…] Vaikas užkandžiauja: maisto technologė Raminta Bogušienė pataria, ką daryti, kad būtų sveiki… […]

Sveikos mitybos iššūkis - kaip pasirinkti sveiką vandenį? - Sveikatai Palankus
2020-05-25 9:56

[…] Vaikas užkandžiauja: maisto technologė Raminta Bogušienė pataria, ką daryti, kad būtų sveiki… […]

Lenkiškos ar lietuviškos? Maisto technologė pataria kaip išsirinkti braškes
2020-06-05 15:53

[…] Vaikas užkandžiauja: maisto technologė Raminta Bogušienė pataria, ką daryti, kad būtų sveiki… […]

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x