kovo, 1 2022 Sveikatai palankus vegetariškas maitinimas darželyje – misija įmanoma! + VEGETARIŠKI RECEPTAI IŠBANDYTI
Vegetariškas maitinimas darželyje ne mažas iššūkis jį organizuojantiems specialistams. Atrasti sveikos mitybos balansą, pripratinti vaikus prie naujų skonių ir potyrių – tai viena svarbiausių užduočių. Neabejotinas ir didžiausias apdovanojimas atlikus šią užduotį teisingai – laimingų ir sveikų vaikų šypsenos bei patenkinti tėveliai. Mobilios veganiško/vegetariško/augalinio maisto virtuvės „Meduolinio namuko sodyba“ veiklos koordinatorė ir mitybos specialistė Ingrida Bernotė dalinasi savo gerąją patirtimi ir iššūkiais, su kuriais susiduria kasdienybėje maitinant mažuosius.
Iššūkiai ir jų sprendimo būdai
Virtuvės specialistai, gamindami darželiui ir mokyklai, pastebi, kad darželinukai mėgsta kitokius patiekalus nei mokyklinio amžiaus vaikai. Kiekvieną savaitę siekiama sudėlioti meniu taip, kad patiekalai pasikartotų būtent iš tų produktų įvairovės, kurią labiausiai mėgsta vaikai: pvz., kažkas iš bulvių, makaronų, varškės/tofu, sojos/žirnių baltymų, ryžių, bent po vieną rūšį kotletukų ir panašiai.
Vaikai, netoleruojantys pieno ir jo produktų, nevalgantys kiaušinių ar kitų produktų, džiaugiasi galimybe būti neišskirti – visiems tuo pačiu metu gaminama kartu, tik pakeičiant netoleruotinus produktus atitinkamomis alternatyvomis, pavyzdžiui, varškę keičiant į tofu, karvės pieną ir jogurtus į augalinius produktus, įprastą grietinę – į avižų, kiaušinius – į gysločio luobeles, tapijokos miltus ir pan. Maistas visiems vaikams patiekiamas tuo pat metu.
Darželio pedagogika – gamtos, kai didžioji dalis veiklų organizuojamos lauke, aktyviai judant, todėl ne nuostabu, kad vaikai yra itin valgūs. Nors, kaip ir daugumai vaikų, ne itin patinka troškiniai, daržoves mėgsta valgyti sriubose arba atskirai šviežias, pavyzdžiui patiekiant pjaustytas morkytes, kopūstus ar žalius agurkus.
Tiek darželio, tiek mokyklos vaikai ypač mėgsta bulvių plokštainį, orkaitėje keptas įvairias daržoves su grūdėta varške, picą, net ir šaltuoju metų laiku prašo pagaminti šaltibarščių.
Daugiau daržovių
Maitinimo specialistai nuolat sprendžia klausimą, kaip į maitinimą integruoti kuo įvairesnį daržovių pasirinkimą. Vaikai yra gana konservatyvūs ir nelinkę eksperimentuoti su naujais skoniais, tad naujovės įvedamos palaipsniui, nedideliais kiekiais, pvz. į salotas įpjaustant daugiau rūšių daržovių, ar praturtinant jas įvairiomis sėklomis, daigais, želmenimis – saulėgrąžomis, moliūgų sėklomis, mung pupuolėmis ir panašiai.
Kaip pakeisti mėsą?
Vaikai, kurie išvis nėra valgę, ar paprasčiausiai nemėgstantys mėsos, dažniausiai nevalgo ir jos pakaitalų (sojos, žirnių baltymų), nes jie tiesiog neturi prisirišimo tokiai patiekalo struktūrai. Šis klausimas sprendžiamas įvairiomis kotletukų receptūromis, kuriuos vaikai itin mėgsta su bulvių koše ar virtomis bulvėmis, stambiu kuskusu, burokėlių ar kitomis salotomis. Pastebima, kad sojos/žirnių baltymų gaminiai (tokie kaip faršas, sojos kubeliai) daug labiau vaikų valgomi, kai neįmaišomi į patiekalus, o patiekiami atskirai, pavyzdžiui prie troškintų kopūstų, ryžių ar makaronų, kuomet kiekvienas vaikas turi galimybę rinktis.
Naujai į vaikų meniu įtraukta lazanija su sojos faršu, dažovėmis, bešamel padažu ir kietuoju sūriu iškart tapo itin mėgstama. Mitybos specialistams tenka būti išradingiems, kad įsitenkant tame pačiame gamybos laike sugebėtų patiekti maistą ir vaikams, netoleruojantiems pieno produktų – paruošiant jiems atskiras, bet panašiai atrodančias porcijas, kad vaikai nejaustų išskirtinumo.
Užkandžiai, košės ir sriubos
Pusrytinės košės patiekiamos su įvairiais aliejais, saldinamos medumi arba kokosų žiedų cukrumi. Košės ir sriubos dažniausiai gaminamos veganiškai – skonio ir sveikumo prasme jos išlieka pilnavertėmis ir tinka visiems valgytojams. Vaikai nemėgsta negražios spalvos trintų sriubų, pavyzdžiui žalių lęšių, todėl gražiai ją “nuspalvinti” pavyksta dedant brokolių ir špinatų. Priešpiečiams ir pavakariams dažniausiai renkamasi vaisiai, sultys su avižiniais sausainiais, riestainiais ar ruginiai trapučiai su įvairiomis užtepėlėmis, salotomis. Atrenkant patiekalus į meniu labai svarbus niuansas – kuo trumpesnis jų pagaminimo laikas, nes nuo valgytojų skaičiaus pranešimo iki pietų išvežimo, visų patiekalų gamybai virtuvės darbuotojai turi tik apie 2,5 val.
Vegetariškų patiekalų nuotraukų galerija
Sveiko maisto technologė Raminta Bogušienė kviečia išbandyti ir vaikams pagaminti šiuos patiekalus:
Bolivinių balandų batonėliai
Be glitimo; daug ekologiškų sudėtinių dalių; cukraus alternatyva; be pieno produktų; veganiškas; vegetariškas; daug baltymų; greitai paruošiamas.
Batonėliams reikės:
300 g ekologiškų datulių be kauliukų;
200 g ekologiško žemės riešutų sviesto be druskos;
70 g ekologiškų pūstų bolivinės balandos sėklų;
60 g ekologiško skysto medaus.
Gaminimo eiga
- Datules nuplauname po šaltu vandeniu ir susmulkiname elektriniu prietaisu.
- Smulkintas datules sumaišome su riešutų sviestu bei medumi.
- Dedame pūstas balandos sėklas ir datulių, riešutų sviesto ir medaus masę. Viską gerai išminkome.
- Dedame ant kepimo popieriaus į skardą, suspaudžiame.
- Dedame į šaldytuvą ne mažiau kaip 30 min. Išėmus iš šaldytuvo supjaustome ir tiekiame.
Kukurūzų ir avižų košės blynai
Receptas, kuris yra prieš maisto švaistymą! Sunaudok pusryčių košės likučius!
Be pieno; be glitimo; daug ekologiškų sudėtinių dalių; greitai paruošiama.
Jums reikės:
360 g ekologiškos virtos kukurūzų košės;
200 g ekologiškos virtos avižų košės be glitimo;
105 g ekologiškų ryžių miltų
4 vnt. ekologiškų kiaušinių;
50 g neraf. cukraus;
20 g aguonų;
ekologiško kokosų aliejaus| kepimui.
Gaminimo eiga:
- Cukrų išsukame su kiaušiniais, dedame kukurūzų ir avižų virtas košes, dedame ryžių miltus, beriame aguonas ir viską labai gerai išmaišome elektriniu prietaisu.
- Įkaitiname keptuvę su kokosų aliejumi, formuojame su šaukštu blynelius ir kepame iš abiejų pusių iki kol gražiai paruduos. Skanaus!
Kviečiame dalintis Jūsų vaikų maitinimo patirtimi mokyklose ir darželiuose, pasidalinkite patirtimi, geraisiais, o gal ir blogaisiais pavyzdžiais.
Prašome Jūsų sudalyvauti apklausoje apie Jūsų vaikų maitinimą: spauskite čia.
Iniciatyvos „Sveikatai palankus” tikslas – gerinti maitinimą ugdymo, gydymo, globos ir kitose viešojo maitinimo įstaigose ir namų ūkiuose Lietuvoje. Plačiau apie tai skaitykite čia.
Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.