gegužės, 23 2024 Širdžiai ir skrandžiui – burokėliai +RECEPTAI
Burokėliai – puikus maisto produktas, teikiantis daug naudos žmogaus organizmui. Juose daug vitaminų, ypač B grupės, taip pat A, C, foliato (B9). Burokėliuose gausu mineralinių medžiagų kalio, magnio, geležies, fosforo ir cinko. Taip pat jie turi daug skaidulinių medžiagų, kurios padeda geriau veikti virškinimo sistemai, neleidžia organizme vykti gliukozės šuoliams, ilgiau jaučiamės sotūs. Burokėliai esantys antioksidantai betacianinai suteikia jiems ryškią raudoną spalvą, mažina uždegimą ir apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.
Didžiausia maistinių medžiagų koncentracija – žaliuose burokėliuose, nes jie išlaiko daugiau vitaminų ir mineralų. Burokėliai turi detoksikacijos efektą: šviežios jų sultys padeda valyti organizmą, ypač kepenis. Žali burokėliai populiarūs tarp sportininkų dėl jų gebėjimo padidinti fizinę ištvermę.
SVARBA MITYBOJE
- Kraujospūdžio reguliavimas: kalio kiekis burokėliuose padeda kontroliuoti kraujospūdį.
- Širdies sveikata: burokėliuose esantys antioksidantai ir skaidulos gali mažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
- Virškinimo sveikata: skaidulinės medžiagos gerina virškinimo sistemos veiklą.
- Antioksidantas organizmui: burokėliai yra puikus flavonoidų, kurie mažina laisvųjų radikalų poveikį organizme, šaltinis.
Suaugusiam žmogui rekomenduojama vartoti apie 200–300 gramų burokėlių per dieną. Burokėliai ypač naudingi sportininkams, vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis ar turintiems virškinimo problemų. Tačiau burokėliai turi oksalatų, kurie gali trukdyti kalcio absorbcijai ir paskatinti inkstų akmenų formavimąsi kai kuriems žmonėms.
Iš burokėlių galima gaminti ne tik lietuvių pamėgtus šaltibarščius ar burokėlių sriubą, bet ir salotas, karpačą, užtepėlę, duonelę ir net burokėlių galetę, kuri nudžiugins ir svečią, ir šeimos narį.
Burokėlių duonelė fokačia
Duonelei reikės:
- 270 g viso grūdo kvietinių miltų;
- 90 g virtų burokėlių;
- 25 ml ypač tyro alyvuogių aliejaus;
- 3 g sausų mielių;
- žiupsnelio druskos;
- šiek tiek dž. čiobrelio;
- 160 ml vandens.
Gaminimo eiga
- Virtus burokėlius sutriname elektriniu prietaisu.
- Šiltame apie 37 laipsnių temperatūros vandenyje ištirpiname mieles. Atvėsiname. Tada dedame druską, miltus, pilame aliejų, dedame susmulkintus burokėlius, čiobrelius ir tešlą išminkome.
- Tešlą paliekame inde, kad pastovėtų apie 30 – 40 min.
- Iš paruoštos tešlos formuojame tešlos stačiakampį pagal skardos kraštus ant kepimo popieriaus, tuomet su pirštais darome tarsi antspaudus ir dedame į įkaitintą 180 laipsnių orkaitę. Kepame apie 20 – 25 min. Tiekiant supjaustome su picos peiliu į nedidelius gabalėlius.
Burokėlių galetė
Galetės padui reikės:
- 200 g viso grūdo spelta miltų;
- 100 g sviesto;
- 3 v.š. (apie 140 g) graikiško jogurto (4 proc. rieb.);
- žiupsnelio druskos.
Galetės įdarui reikės:
- 500 g (1 pak.) virtų arba žalių burokėlių;
- 1 vnt. mėlynojo svogūno;
- šlakelio ypač tyro alyvuogių aliejaus;
- šlakelio balzamiko acto;
- žiupsnelio druskos, raudonėlio arba čiobrelio (šviežio arba džiovinto);
- 200 g feta sūrio (gali būti varškės arba kietasis sūris).
Gaminimo eiga
- Sviestą atšildome kambario temperatūroje. Dedame miltus, druską, jogurtą ir viską išminkome. Išminkytą tešlą, išklojame į apvalią kepimo formą.
- Įkaitintoje keptuvėje su aliejumi pakepiname smulkiai supjaustytą mėlynąjį svogūną, jam apkepus dedame supjaustytus griežinėliais burokėlius, pilame balzamiko, dedame raudonėlio, druskos ir patroškiname apie 10 min.
- Ant paruoštos tešlos masės dedame paruoštą įdarą, o ant viršaus sudedame sūrį ir kepame įkaitintoje 180 laipsnių orkaitėje apie 30 – 40 min.
Burokėlių salotos su kedrinių pinijų riešutais
Nuostabaus skonio salotos BE GLITIMO, BE PIENO, BE LAKTOZĖS, BE CUKRAUS, su DAUG DARŽOVIŲ, DAUG SKAIDULŲ IR GERŲJŲ RIEBALŲ. Puikus garnyras prie karštų pietų ir vakarienės patiekalų. Puikiai tinka sūris feta, vištiena, pupelės ir žuvis.
Ingredientai:
- 500 g virtų burokėlių;
- 1 didelis mėlynojo svogūno;
- 100 g žalių alyvogių;
- 80 g kedro riešutų;
- pundelis šviežių petražolių;
- balzamiko padažas;
- šlakelis ypač tyro alyvuogių aliejaus;
- druska ir pipirai pagal skonį.
Gaminimo eiga:
- Į didelį dubenį sudėkite supjaustytus virtus burokėlius, smulkiai pjaustytą svogūną, petražoles ir žalias alyvuoges. Įberkite kedro riešutus į salotas ir ant salotų – jie suteiks traškumo ir riešutų skonio.
- Užpilkite balzaminio acto padažą ir šlakelį alyvuogių aliejaus. Pagal skonį įberkite druskos ir pipirų. Viską gerai išmaišykite, kad ingredientai tolygiai pasiskirstytų.
Burokėlių karpačio
Be galo skanus ir maistingas fermentuotas daržovių patiekalas. Tinka ir kaip pagrindinis vakarienės patiekalas, ar pietų daržovių lėkštė, bet ir šventėmis gali nudžiuginti tavo svečius. Šis burokėlių karpačio variantas yra ne tik skanus, bet ir vizualiai patrauklus dėl įvairių spalvų ir tekstūrų. Mėgaukitės šiuo gaiviu ir sveiku patiekalu!
Ingredientai:
- 4 švieži burokėliai;
- 4 citrinos (sultims);
- balzamiko actas;
- ypač tyras alyvuogių aliejus;
- agavų sirupas;
- druska;
- pipirai;
- graikiški riešutai;
- fetos sūris;
- rukolos arba garšgarščių lapai.
Gaminimo eiga:
- Burokėlius nuplaukite ir supjaustykite labai plonais griežinėliais, naudodami pjaustyklę. Jei neturite, galite juos sutarkuoti su burokine tarka.
- Sudėkite supjaustytus burokėlius į didelę dubenį. Užpilkite juos šviežiai spaustomis citrinų sultimis, balzamiko actu, agavų sirupu, alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais. Viską gerai išmaišykite ir palikite šaldytuve marinuotis maždaug 12-24 valandas, kad burokėliai suminkštėtų ir įsigertų visus skonius.
- Išimkite burokėlius iš šaldytuvo. Suberkite susmulkintus graikiškus riešutus ir fetos sūrio gabaliukus. Uždėkite žalėsių: rukolos taip pat tinka, jei garšgarščių neturite.
Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.