pokyčiai maitinime gydymo įstaigos

Kokie pokyčiai maitinime sveikatos priežiūros įstaigose?

Nuo 2019 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Pacientų maitinimo organizavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigų aprašas, o nuo nuo š.m. gegužės 1 d. įsigalios jo pakitimai. VšĮ Sveikatai palankus” specialistų komanda maisto technologė Raminta Bogušienė, diatetikos technologė Renata Vengerskaja ir maisto saugos specialistė Aušra Valaikienė  apžvelgia svarbiausius aspektus, aktualius besirūpinantiems valgiaraščių sudarymu ir maisto kokybe.

Dietinis maitinimas – gydytojų skiriamas maitinimas, užtikrinantis paciento fiziologinių ir ligos sąlygotų individualių maisto medžiagų ir energijos poreikių patenkinimą, parenkant tinkamus pagal skiriamą dietininį gydymą maisto produktus, patiekalų gamybos būdą, konsistenciją ir valgymo režimą. Nuo š.m. gegužės 1 d. Pacientų dietiniam maitinimui tiekiamos: standartinės, gydomosios standartinės, gydomosios specifinės dietos.

Atnaujintame apraše pateikta patiekalų pateikimo pacientams tvarka: pacientai dietinius patiekalus turi gauti ne vėliau kaip per 2 val. nuo jų pagaminimo, o patiekalų vidaus temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 65 °C, šaltų dietinių patiekalų 7‒14 °C. Pacientams patiekalai tiekiami švariuose, nepažeistuose (neįskilusiuose, neapdaužytuose) induose, atsižvelgiant į patiekalo konsistenciją turi būti duodami įrankiai. Svarbu, jog draudžiama naudoti aliuminius indus ir įrankius, o plastmasiniuose induose tiekti nerekomenduojama.

Pagal dietinių patiekalų gaminimo ir pateikimo reikalavimus, pirmenybė teikiama tausojančiam gamybos būdui, kiekvieną dieną turi būti patiekta daržovių ir vaisių (rekomenduojama sezoninių, šviežių), juos tiekti papildomo maitinimo metu. Standartinių dietų ir gydomųjų standartinių dietų pagrindinių maitinimų patiekaluose daržovių (išskyrus bulves) ar vaisių garnyras turi sudaryti ne mažiau kaip 1/3 patiekalo svorio, o kitų dietų patiekaluose daržovių ir vaisių kiekis skaičiuojamas pagal dietų reikalavimus. Tas pats patiekalas neturi būti tiekiamas dažniau nei kartą per savaitę, iškyrus gėrimus ir garnyrus. Pacientams iki 1 metų amžiaus patiekalai nesūdomi ir nesaldinami.

Patiekalai turi būti patiekiami estetiškai: kurie yra ne skysti (košės, troškiniai, apkepai, guliašai ir pan.), patiekiami nepraradę jiems būdingos formos, t.y. neištižę ir ne skysti. Vienoje lėkštėje, jei ji nepadalyta į sekcijas, netiekiami tarpusavyje nederantys patiekalai (košė su duona ar sumuštiniu, varškės apkepas su burokėlių salotomis ir pan.), jei patiekiama duona, sviestas, sūris ir pan. sumuštiniams, jie turi būti patiekiami atskiroje lėkštėje. Taip pat, turi būti sudarytos higieniškos sąlygos nemokamai atsigerti geriamojo vandens (rekomenduojama kambario temperatūros), taip pat sudaryti galimybę gauti virinto geriamojo vandens.

Apraše pateiktas leidžiamas cukrų, druskos ir privalomas skaidulinių medžiagų kiekis pacientams maitinti tiekiamuose standartinėms dietoms skirtuose maisto produktuose ir patiekaluose. Piene, pieno produktuose ir jų gaminiuose, išskyrus desertus negali būti pridėtinio cukraus, druskos kiekis neturi viršyti 1g/100g, o sūriuose – 1,7g/100 g. Maisto ruošimo skyriaus gamintuose patiekaluose pridėtų cukrų gali būti iki 5g/100g, o druskos iki 1g/100 g. Desertuose gali būti iki 16g/100 g cukrų. Ruginėje duonoje 100 g skaidulinių medžiagų turi būti ne mažiau nei 6 g, o kituose duonos gaminiuose ir duonoje ne mažiau nei 5 g, cukrų duonoje ir jos gaminiuose turi būti iki 5 g, o druskos – iki 1g.

Atnaujiname įstatymo apraše nurodytas maisto ir patiekalų pacientams maitinti skiriant standartines dietas pateikimas. Pirmenybė tiekiama šviežioms, kuo įvairesnėms daržovėms, patiekiama taip, kad pacientai galėtų sukramtyti. Svarbu tiekti šviežias, sezonines uogas ir vaisius be kauliukų, nesaldintus. Tiekiama viso grūdo arba iš dalies viso grūdo produktai, kuo įvairesnės kruopos ar kruopų dribsniai (avižų, grikių, ryžių, kvietinės, miežinės, perlinės, kukurūzų, sorų ir kt.). Pirmenybė teikiama makaronams pagamintiems iš kietųjų kviečių miltų arba viso grūdo miltų. Mėsa teikiama liesa, paukštiena naudojama be odos. Žuvis – patiekiama riebi ir liesa jūrinė arba gėlo vandens žuvis. Pienas ir pieno produktai tiekiami ne didesnio nei 2,5 riebumo, o rauginti pieno gaminiai (išskyrus varškę) tiekiami po rauginimo termiškai neapdoroti.

Šaltiesiems patiekalams gaminti rekomenduojama naudoti šalto spaudimo nerafinuotą aliejų (rapsų, alyvuogių, linų sėmenų ir kt.), kepimui – kepti skirtas aliejus, gyvūniniai riebalai, kur įmanoma keičiami aliejais. Prieskoniai, prieskonių mišiniai ir džiovintos žolelės tiekiamos be pridėtinės valgomosios druskos ir maisto priedų. Gėrimai (pirmenybė teikiama geriamajam vandeniui), sultys ir saldinti gėrimai netiekiami. Desertui rekomenduojama tiekti viso grūdo ar iš dalies viso grūdo pyragus ir bandeles, o arbatą patiekti nesaldintą. Ribojamas sriubos peteikimo kiekis 150-200 ml, jei teikiamas su kitu maistu, nuo gegužės 1 d. yra panaikinamas.

Pacientų maitinimai skirstomi į pagrindinius (pusryčiai, pietūs, vakarienė) ir papildomus (priešpiečiai, pavakariai, naktipiečiai).  Nuo š.m. gegužės 1 d. esant 6 kartų valgymo režimui, pusryčiams pacientai turi gauti 20 proc., pietums 30 proc., vakarienei 20 proc., priešpiečiams, pavakariams ir naktipiečiams – po 10 proc. paskirtos dietos energinės vertės ir maistinių medžiagų kiekio, pagal paskirtos dietos paros normą. Esant 5 kartų valgymo režimui, pusryčiams – 25 proc., pietums – 30 proc., vakarienei – 25 proc., priešpiečiams ir pavakariams – 10 proc. paros normos. Esant 4 kartų valgymo režimui, pusryčiams – 25 proc., pietums – 40 proc., vakarienei – 25 proc., priešpiečiams ir pavakariams – 10 proc. paros normos. Svarbu pažymėti tai, kad – leidžiama 5 proc. nuokrypis nuo nustatytos maitinimo energinės vertės ir maistinių medžiagų normos, tačiau 7 dienų valgiaraštyje gydomųjų specifinių dietų energinė vertė nuo paros normos gali nukrypti ne daugiau 1 proc., o standartinių dietų ne daugiau 5 proc.

Svarbu išskirti draudžiamus maisto produktus: riebaluose virtus, skrudintus ar spragintus gaminius; džiuvėsėliuose volioti ar apibarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai; sultinių, padažų koncentratai; padažai su spirgučiais; šaltai, karštai, mažai rūkyti mėsos gaminiai ir mėsos gaminiai, kuriuos gaminant buvo naudojamos rūkymo kvapiosios medžiagos; rūkyta žuvis; koncervuoti mėsos ir žuvies gaminiai; strimelės, pagautos Baltijos jūroje; šaldyti pusgaminiai, kurie patiekiami kaip šiltas maistas; nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai; mechaniškai atskirta mėsa, žuvis ir maisto produktai, į kurių sudėtį įeina mechaniškai atskirta mėsa ir žuvis; subproduktai ir jų gaminiai; maisto produktai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), arba produktai į kurių sudėtį įeina GMO ir maisto produktai, į kurių sudėtį įeina iš dalies hidrinti augaliniai riebalai.

Apraše pateiktas maisto priedų, kurių neturi būti pacientams maitinti tiekiamuose maisto produktuose, sąrašas – dažikliai, konservantai ir antioksidantai, saldikliai, aromato ir skonio stiprikliai.

Atsižvelgiant į visus įstatymų pakitimus, VšĮ „Sveikatai palankus“ specialistų komanda rengia valgiaraščius gydymo įstaigoms, atitinkančius galiojančius reikalavimus. Daugiau informacijos tel. 8 648 01315 ir maistosauga@sveikataipalankus.lt

Susipažinti su įsakymu detaliai dėl pacientų maitinimo organizavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimu galite čia: http://inx.lv/4TOa

VšĮ „Sveikatai palankus“ – ugdo visuomenės sveikatai palankios mitybos ir gyvensenos raštingumą, didinant jų sąmoningumą, kad rinktųsi sveikatai palankius maisto produktus ir gyvenimo būdą bei inicijuoja prekybos centruose, viešojo maitinimo, ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigose sveikatai palankaus maisto atsiradimą.

 

Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
0 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x