Geroji patirtis – Ukmergės rajono darželiuose vaikai kasdien valgo lietuvišką ekologišką maistą

2018-2019 m. m. startavo nauja valstybės pagalbos priemonė, skirta kokybiškų produktų integravimui ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų maitinimui. „Pilotiniame“ projekte dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės vaikų lopšeliai-darželiai „Nykštukas“ ir „Žiogelis“, kurie vaikams skirto maisto patiekalų gamybai naudojo daugiau kaip 80 proc. ekologiškų, vietiniuose ekologiniuose ūkiuose užaugintų produktų. Projektas įgyvendintas vietos valdžios, ūkininkų ir Žemės ūkio ministerijos iniciatyva, pritarus darželius lankančių vaikų tėvams.

Pradžia – nelengva

Darželiai pasidalijo, kad daugiausiai klausimų iškilo su viešųjų pirkimų organizavimu, valgiaraščių ruošimu ir ekologiškų maisto produktų pristatymu bei finansavimu. Tačiau projektui įsibėgėjus, pasitelkus specialistų konsultacijas bei mokymus projektas sėkmingai įgyvendintas.

Naujas valgiaraštis – visos bendruomenės reikalas

Vienas svarbiausių žingsnių – parengti valgiaraščius. Čia darželiai pasitelkė visos bendruomenės pagalbą, į kurią noriai atsiliepė darželius lankančių vaikų tėvai, taip pat buvo konsultuojamasi su mitybos specialistais. Darželių bendruomenės sutarė, kad vaikai būtų maitinami sveikai, kad patiekalai vaikams patiktų ir liktų kuo mažiau atliekų. Parengtuose naujuose valgiaraščiuose ekologiški maisto produktai sudarė net virš 90 proc.

„Džiugu, kad vaikai maitinami ekologiškais produktais, nors pradžioje susidūrėme su vaikų valgymo ypatumų iššūkiu ir praėjome maisto parinkimo ir atitikimo vaikų skoniui kelią,“ – sakė lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Angelė Liausienė. „Pradžioje atsisakius kiaulienos, buvom nusivylę ekologiška jautiena, tačiau vėliau pagerėjo jautienos  mėsos kokybė. Patiekalų skonis skiriasi dėl prieskoninių daržovių  įvairovės, patiekalai gaminami be riebalų ir pridėtinio cukraus, vaisiai yra tik lietuviški (obuoliai, kriaušės, slyvos, braškės ir pan.). Pastebėjome, kad vaikai noriai geria vandenį ir nesaldintą arbatą“, – lietuviškų ekologiškų produktų privalumus vardijo direktorė.

„Sudarėme sveikatai palankų valgiaraštį iš tų patiekalų, ką vaikai mėgsta ir valgo. Tėveliams buvo vykdomos degustacijos pagal sudarytus valgiaraščius. Tėveliai tai priėmė palankiai“, –bendradarbiavimu su tėvais džiaugėsi lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė.

„Žalia šviesa“ ir kitoms vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigoms

Žemės ūkio ministerija siekia didinti ne tik ekologiškų, bet ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų pasiūlą ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, kad vaikų mityba būtų sveikesnė, kad vaikai valgytų kuo įvairesnį kokybišką maistą.

Sulaukusi gerų atsiliepimų ir siekdama suaktyvinti šią priemonę, kad į ją įsijungtų daugiau darželių, Žemės ūkio ministerija 2019-2020 m. m. paramos laikotarpiui patvirtino Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles (Žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymas Nr. 3D-267):

  • vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigos galės pasinaudoti galimybe vaikus maitinti ekologiškais ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintais produktais;
  • vienam vaikui per mėnesį skiriama iki 20 eurų parama, kad kompensuoti pagal abi kokybės sistemas pagamintų ir įprastinių produktų kainų skirtumą;
  • paramos teikimo laikotarpiu pagal abi kokybės sistemas pagaminti produktai turės sudaryti ne mažiau kaip 60 proc. viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio;
  • produktai, skirti vaikų maisto patiekalų gamybai, taisyklėse suskirstyti į 10 grupių: mėsos ir jos produktų; pieno ir jo produktų; kiaušinių; grūdų produktų; duonos bei pyrago gaminių; aliejaus ir riebalų; vaisių ir jų produktų; daržovių ir jų produktų; uogų ir jų produktų; kitų (medaus ir kt.) maisto produktų. Kiekvienoje iš šių grupių, išskyrus kitų maisto produktų grupę, per visa paramos laikotarpį pagal abi kokybės sistemas pagaminti produktai turi sudaryti ne mažiau kaip 20 proc.

 

*Pagal šias taisykles nėra remiami produktai, kuriuos darželiai įsigyja pagal Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą.

Daugiau apie ekologiškus produktus, jų ženklinimą, pasirinkimo galimybes, taip pat apie nacionalinės kokybės ir garantuotus tradicinius gaminius, saugomos kilmės vietos nuorodos bei saugomos geografinės nuorodos maisto produktus, jų vartojimą, naudą mūsų sveikatai, įtraukimą į kasdienį racioną sužinosite jau antrus metus rengiamoje nemokamoje kokybiško maisto šventėje (konferencija, mugė, degustacija) 2019 m. rugsėjo 26 d. 10 val. Vilniuje (Viešbutis „Crown Plaza Vilnius“ M.K. Čiurlionio g.84). Renginys nemokamas. Registracija https://bit.ly/2JYeFtX

Renginio rėmėjas: LR žemės ūkio ministerija

Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.

 

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
0 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x