kovo, 16 2022 Ekologiškas vaikų maitinimas – geroji patirtis Ukmergės vaikų darželiuose
Ekologiškas maistas – nebe mada, ar sunkiai viešajame maitinime pritaikoma naujovė, tai būtinybė, kurios įgyvendinimo link mažais žingsneliais juda Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Sveikataipalankus.lt portalas dalinasi gerąja, ekologišką vaikų maitinimą savo įstaigose įdiegusių Ukmergės lopšelių-darželių patirtimi.
Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Vaikystė” geroji patirtis
Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Vaikystė” džiaugiasi, jog jau pusę metų vaikus maitina ekologiškais ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintais maisto produktais. Darželis sėkmingai įsigija mėsos, pieno, kiaušinių, grūdų, duonos bei pyrago gaminių, aliejaus ir riebalų, vaisių, daržovių, uogų ir kitų maisto produktų. Ekologiški produktai kainuoja brangiau, tačiau tėvams vaikų išlaikymas mokykloje nepabrango. Kainos skirtumui padengti skiriama valstybės dotacija – maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 20 eurų.
Maitinimo organizavimo specialistai patikina, jog pradžioje buvo šiek tiek neramu pasitinkant pokyčius, iškilo nemažai techninių, maisto gamybos, viešųjų pirkimų organizavimo, tiekimo klausimų, tačiau ilgainiui su specialistų ir kolegų pagalba visus iššūkius pavyko sėkmingai įveikti. Ukmergės rajone ir aplinkiniuose (Anykščių, Molėtų, Širvintų, Jonavos) rajonuose yra kooperatyvas bei ūkių, kurie siūlo ekologiškus, pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą auginamus produktus, bei dalyvauja organizuojant viešuosius pirkimus. Įstaiga šiandien noriai drąsina ir kitas šalies ugdymo įstaigas prisijungti prie šio labai svarbaus vaikams projekto.
Daug dėmesio skiriama tam, kad maistas vaikučiams būtų mėgstamas, sveikas ir skanus. Prie naujų, neįprastų patiekalų vaikai pratinami neskubant, duodant paragauti, ieškant argumentų, gerų pavyzdžių, kartais net pasitelkiant vaidybą, rodant pavyzdį patiems valgant ir gardžiuojantis. Mokytojų ir jų padėjėjų išradingumui ribų nėra – puošia patiekalus, sudėlioja „veidukus” ir pan. Kantrybės tai pareikalauja daug, bet viskas atsiperka, nes ji skiriama tikrai kilniam tikslui.
Vaikai atsineša namuose susiformavusius įpročius, kurie palengva keičiami, vykdant tėvų švietėjišką veiklą, apklausas, organizuojant projektinę veiklą, formuojant naujus mitybos įpročius. Deja, patiekalų degustacijų tėvams organizavimui trukdo šalyje besitęsianti pandemija.
Nelengva užduotis maitinimo organizavimo specialistams yra praplėsti patiekalų įvairovę, parinkti daugumai mėgstamus patiekalus, atnaujinti valgiaraščius. Vaikams nepatinka daržovių troškiniai, ypač šaldytų, tačiau puikiai daržoves valgo sriubose bei kruopų troškiniuose. Taip pat, pastebima, jog vaikai nemėgsta negražios spalvos trintų sriubų, nepatinka salotos, mišrainės, jie mieliau valgo pjaustytas šviežias ir raugintas daržoves, todėl kaskart suteikiama galimybė patiems pasirinkti. Maitinimo specialistams tenka būti išradingiems, kad sugebėtų pagaminti maistą ir vaikams, netoleruojantiems pieno produktų – paruošiant jiems atskirus patiekalus.
Pagrindiniai patiekalai gaminami konvekcinėje krosnelėje ir garuose, įstaiga naudoja ekologišką jautieną ir vištienos krūtinėlę, šlauneles. Pavyzdžiui, kalakutų šlaunelių plovą, ,,tinginių“ balandėlius vaikai valgo itin noriai. Kviečių sėlenas virėjos deda į maltinukus, avižų sėlenėles deda į varškėtukus ir į vištienos kotletukus, kurie taip pat sulaukia itin didelio pasisekimo. Vaikai noriai valgo jūros lydekos kotletukus keptus konvekcinėje krosnelėje.
Pusryčiams vaikai valgo pieniškas košes, patiektas su sviesto gabalėliu, kitas košes su daržovėmis, trintomis uogomis, jogurtu. Vakarienei vaikai mėgsta varškės patiekalus, varškytę su žalumynais, varškės apkepą su jogurto uogų padažu, keptus blynelius iš speltos miltų (maišant ekologiškus pusę ruginių, pusę kvietinių). Taip pat, vaikams patinka ekologiški putpelės kiaušiniai. Kefyro mažieji nelabai mėgsta, tačiau jogurtą mielai geria, taip pat išmoko gerti vandenį, ekologiškas sultis.
Kitame vaikų lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ ekologinis maitinimas vaikams organizuojamas jau nuo 2018 m. Šis darželis pirmasis prisijungė prie Žemės ūkio ministerijos inicijuotos ekologinio maitinimosi programos. 2021 rugsėjo mėn. įstaiga gavo sidabrinį ekologiškumo sertifikatą, kuris pažymi, kad ekologiški produktai vaikų maitinime sudaro 60-90 procentų. Maitinimo organizavimo specialistai pripažįsta, kad iki dabartinio valgiaraščio ir maitinimosi kultūros buvo nueitas netrumpas bandymų, kūrybiškumo ir ragavimo kelias. Daugelis vaikų pirmiausiai „valgo akimis“, todėl patiekalai turėjo atitikti ne tik ekologiškumo, bet ir skanumo, išvaizdumo kriterijus. Pavyzdžiui, valgiaraštyje buvę blynai, kepti iš pilno grūdo kvietinių miltų, buvo tamsiai rudos spalvos, į kurią vaikai žiūrėjo labai nepatikliai, todėl teko imtis gudrybių, aiškinti, kad jie su šokolado priedais, todėl kepami išskirtinai tik darželio vaikams. Gudrybė pasitvirtino ir blynai su iš ekologiško jogurto nutaškuotomis akytėmis ir šypsena, buvo noriai valgomi.
Vaikų valgymo įpročiai namuose ir darželyje labai skiriasi. Vaikai labai dažnai lygina patiekalus valgomus namuose ir ugdymo įstaigoje. Nepatrauklūs darželyje buvo troškiniai, todėl įstaiga šią problemą išsprendė kūrybiškai, kad vaikai patys suprastų ir patys įsitikintų iš kokių maisto produktų jie gaminami. Ypač pasisekė troškinys iš makaronų ir vištienos gabalėlių. Tokiu būdu formuojami nauji vaikų valgymo įpročiai kartu ir maitinimo kultūra.
Įstaiga savo kailiu įsitikino, koks svarbus yra vaikų balsas. Ruošiant valgiaraščius buvo atlikta nemažai tėvų apklausų, o paruoštus patiekalus degustavo vyresnieji įstaigos ugdytiniai. Buvo renkami skaniausi patiekalai, salotos, sriubos. Kaip pavyzdžiui, įstaigoje vykusio foto konkurso „Skaniausios sriubos“ nominacija atiteko burokėlių sriubai, „Gardžiausia vakarienė“ – mieliniams blyneliams su trintų juodųjų serbentų uogiene, „Pusryčių idėja“ – vaisių salotoms su ekologišku jogurtu.
Darželis kūrybiškai išbandė, kaip jie patys vadina „spalvotąją bulvių košės magiją“ – bulvės ir morkos virsta gardžia oranžine koše, bulvės ir špinatai – žalia koše ir t.t. Tai skatina vaikus ragauti, pažinti, atrasti – ką paprastai vaikai daro ypač nenoriai. Vaikai patys sugalvoja patiekalams pavadinimus, kaip pavyzdžiui „Suktiniai makaronai“, „Baltas kukulis“ (paukštienos kotletas), „Raiba košė“ (perlinių kruopų) , „Blynų dūdelės“ (lietiniai blynai) ir kt. Akivaizdu, kad norint tinkamai formuoti ekologinio maitinimo kultūrą, vaikai turi tapti tikra ir aktyvia jos dalimi.
Šiuo metu darželis atsisakė kiaulienos, dešrelių, troškinio su jautiena. Kiaulienos patiekalai siūlomi tik alergiškų vaikų maitinimui, siekiama populiarinti žuvies valgymo kultūrą, o tai itin svarbu daryti ir namuose. Įstaiga džiaugiasi, kad dar iki pandemijos suformuota maitinimosi kultūra įgavo pagreitį. Vyresniųjų grupių vaikai patys serviruoja stalus, rūpinasi tvarkinga ir estetiška aplinka. Vaikai patys gali nuspręsti, pasirinkti ir įsidėti norimų daržovių prie patiekalo, įsipilti dubenėlį sriubos ir puodelį vandens – taip mokosi priimti atsakomybę dėl maisto švaistymo ir maitinimosi sąmoningumo, nes stengiasi įsipilti tik jų pačių suvalgomą kiekį sriubos.
Darželis pripažįsta, jog šiame ekologinio maitinimo kelyje labai svarbi ir grįžtamoji informacija, bei ką vaikai apie maitinimą kalba namuose. Mamos pripažįsta, jog mielai ateitų pasimokyti virti sriubų į darželio virtuvę, nes vaikai namuose vis primena, kad „darželio sriubos tiesiog fantastinės“. Kitoms nesiseka su blyneliais, kotletais, apkepais, košėmis, todėl dažnai tėveliai priversti iš naujo mokytis gaminti tam tikrus patiekus. Dėl to darželis džiaugiasi –ekologiškas maitinimas yra nusisekęs visomis prasmėmis.
Patiekalų nuotraukų galerija:
Ugdymo įstaigų vadovus, dietistus, maisto technologus, visuomenės sveikatos ir gyvensenos medicinos specialistus, žaliavų tiekėjus ir kiekvieną besidominčiam sveikatai palankiu maistu ir ekologišku maitinimu kviečiame kovo 23 d. 9 val. dalyvauti nuotolinėje konferencijoje „Ekologiškų maisto produktų integracija ugdymo įstaigose“.
Daugiau informacijos – SPAUSTI ČIA.
Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.