DAUGIAU SVEIKATAI PALANKESNIŲ MAISTO PRODUKTŲ – GERESNEI SVEIKATAI

Parengta pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimą spaudai 2017-02-28

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu atnaujintas sveikatai palankesnių maisto produktų (turinčių mažiau sočiųjų riebalų, cukraus, druskos ir daugiau maistinių skaidulų), kuriuos maisto gamintojai gali ženklinti simboliu „Rakto skylutė“, kriterijų sąrašas. Tikimasi, kad atsiras daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, o Lietuvos vartotojai turės  didesnį pasirinkimą. Bus sudarytos prielaidos gerėti gyventojų sveikatai. Įmonėms atsivers daugiau galimybių eksportuoti tokius produktus, ypač į Šiaurės šalis, kur šis tarptautinis ženklas žinomas plačiausiai ir kur sveikatai palankūs produktai yra labiausiai paklausūs.

Simboliu „Rakto skylutė“ maisto produktai Lietuvoje ženklinami nuo 2014 m., kai buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo sistema. Maisto gamintojai, tiekiantys rinkai nustatytus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai ženklinti juos simboliu „Rakto skylutė“. Šis simbolis yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje.

Simbolis „Rakto skylutė“ plačiausiai paplitęs ES tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Makedonijoje ir Lietuvoje. Prisijungti prie šio ženklo rengiasi Latvija ir kitos šalys. Šiaurės šalių rinkoje yra jau daugiau nei dešimt tūkstančių pavadinimų produktų, pažymėtų šiuo simboliu. Sergamumas lėtinėmis maisto kilmės ligomis šiaurės šalyse yra mažiausias ES, tam be abejo, turi įtakos sveikesnė šių šalių gyventojų mityba.

Simbolį naudojančiose šalyse nuo 2015 m. įsigaliojo nauji, patobulinti maisto produktų ženklinimo ir pristatymo simboliu „Rakto skylutė“ kriterijai. Kadangi Lietuva yra įsipareigojusi užtikrinti nuolatinę atitiktį tarp šalių suderintiems simbolio naudojimo kriterijams, patvirtintos naujos maisto produktų grupės, pakoreguoti kai kurie maistinių medžiagų kiekio kriterijai.

Vykdoma maisto produktų sudėties bei Lietuvos gyventojų mitybos gerinimo politika atitinka pagrindines tarptautinės mitybos gerinimo politikos gaires. Jos apibrėžiamos Pasaulio sveikatos organizacijos Europos kovos su nutukimu chartijoje; Europos Komisijos Baltojoje knygoje dėl Europos strategijos su mityba, antsvoriu ir nutukimu susijusioms sveikatos problemoms spręsti; Pasaulio sveikatos organizacijos Europos maisto ir mitybos politikos veiksmų plane; Globalioje mitybos, fizinio aktyvumo ir sveikatos strategijoje; ES užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos išvadose dėl maisto produktų gerinimo ir kt. dokumentuose.

Simboliu “Rakto skylute” pažymėtų maisto produktų pasikeitusius kriterijus galima rasti čia: RAKTO SKYLUTĖS KRITERIJAI

Svarbiausi pokyčiai pasak SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vadovo Almanto Kranausko yra šie:

  • Atsirado 17 naujų maisto produktų grupių – riešutų, visagrūdžių ryžių, visagrūdžių makaronų, ruginės duonos, trapučių, naujų žuvininkystės  ir mėsos produktų, padažų ir kt. grupės;
  • Košėms sumažintas skaidulų kiekis iki 1g (buvo 6g);
  • Daržovių salotoms leisti padažai (jiems nustatyti kriterijai);
  • Vaisiai ir uogos dabar gali būti apdoroti ir karščiu;
  • Varškėje leidžiama truputį daugiau riebalų;
  • Sūriuose leidžiamas truputį didesnis druskos kiekis;
  • Tepiesiems riebalams padidintas leidžiamas bendras riebalų kiekis (tačiau sočiųjų riebalų kiekis liko toks pats);
  • Keičiasi kriterijai vegetariškiems produktams, gataviems produktams, sriuboms ir t.t.

Taip pat 2017-02-28 SAM buvo surengtas susitikimas su maisto verslo asociacijų ir įmonių atstovais, skirtas maisto sudėties gerinimo (sočiųjų riebalų, transriebalų, cukrų ir druskos) kiekių maisto produktuose mažinimui. Informacija apie šį susitikimą paskelbta čia: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/ministras-a-veryga-musu-tikslas-sveikas-maistas-ir-geresne-gyventoju-sveikata

Pagrindinis ne pelno siekiančios organizacijos VšĮ „Sveikatai palankus“ tikslas – pirma, ugdyti visuomenės sveikatai palankios mitybos raštingumą, didinant jų sąmoningumą, kad rinktųsi sveikatai palankius maisto produktus, antra, inicijuoti prekybos centruose, viešojo maitinimo sektoriuje, vaikų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus ugdymo įstaigose sveikatai palankaus maisto atsiradimą.

PRISIJUNK PRIE MŪSŲ IR VALGYKIME SVEIKATAI PALANKIAU…

http://sveikataipalankus.lt/25-patiekalai/

 

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
0 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x