KAIP IŠSIRINKTI DEŠRELES? ANALIZĖ IR VIDEO

Produktas, kuris ne vieną dieną yra diskusijų objektas…Galim sakyti, kad tai nepalanku mūsų sveikatai, bet pagal užimamą vietą prekybos centruose matome, kad PERKAMAS IR NET LABAI…Jau nekalbama, kad gauname ligoninėse, mokyklose, darželiuose…Dešrelės. Sveikatai palankaus maisto technologė, daug metų dirbusi mėsos pramonės technologe analizuoja 12 rūšių dešreles (virtos, vytintos, rūkytos, kepimui skirtos).

Ar galima valgyti mums ir mūsų vaikams?

Tai nėra kasdieninis maisto produktas, nes gausus raudonos ir stipriai perdirbtos mėsos vartojimas gali turėti įtakos vėžiniams susirgimams. Mėsa galima valgyti ne 2-3 kartus per dieną, o 2-3 kartus per savaitę ir teikti pirmenybę šviežiai ruoštai, o ne perdirbtai. Jei pastaroji, tai virtai, rečiau vytintai, o rečiausiai rūkytai. Jei pažymėta rūkyta dešra ekologiškų maisto produktų ženklu nemanykite, kad joje bus mažiau druskos, riebalų ir t.t., tokių ekologiškiems mėsos gaminiams reikalavimų nėra.

Vaikams skirti (su vaikiškais piešinukais) mėsos gaminiai neturi išskirtinio teisinio reglamentavimo, nereiškia, kad jie kokybiškesni, sveikatai palankesni, bet gamintojai ir vartotojai turėtų atsižvelgti į rekomendacijas vaikų maitinimui ugdymo įstaigose.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos vaikų maitinimo aprašą kriterijai taikomi vaikams skirtiems mėsos gaminiams ugdymo įstaigose:

  • Vaikams duodamos dešrelės gali būti tik aukščiausios rūšies, jose nėra ir vaikams draudžiamos mechaniškai atskirtos mėsos, taip pat neturi būti skonio ir kvapo stipriklių (E621).
  • Ikimokyklinio amžiaus vaikams rūkyti mėsos gaminiai – draudžiami, mokyklinio amžiaus vaikams galimi, bet ne dažniau kaip 1 kartą per savaitę.
  • Dešrose, dešrelėse ir kituose mėsos gaminiuose druskos ne daugiau kaip 1,7 g/100 gramų.

 

 Ar dešrelėse yra mėsos?

Tai tikrai tiesa, kad virtų dešrelių niekas negamina iš kumpio, išpjovos ar kitų gabalinės mėsos dalių, nors gamintojai norėdami išsiskirti teko matyti rinkoje pateikia kumpio dešreles, bet visos kitos gaminamos tiesiog iš kotletinės t.y. po išpjaustymo likusių nuopjovių, odelių, lašinių ir pan.
Mėsa YRA, tačiau kokybė, maistinė vertė, rūšis ir atskirų gamintojų sudėtis skiriasi, taigi kaip išsirinkti geriausią produktą? Žiūrėkite video.

Teisiniai apibrėžimiai

Mėsos gaminiai – tai maisto produktai, kurie gali būti vartojami be papildomo apdorojimo. Pagal apdorojimo būdus, jie skirstomi į termiškai apdorotus ir termiškai neapdorotus mėsos gaminius.

Termiškai apdoroti mėsos gaminiai – virtos, virtos rūkytos, karštai rūkytos, sterilizuotos, keptos dešros, dešrelės, vyniotiniai, subproduktinės dešros ir kiti mėsos gaminiai, kurie vienu ar kitu būdu buvo apdoroti aukštesnėje kaip plius 35 °C temperatūroje.

Termiškai neapdoroti mėsos gaminiai – šaltai rūkytos, mažai rūkytos dešros ir dešrelės, skilandžiai, šaltai rūkyti gabaliniai mėsos gaminiai, šaltai rūkyti vyniotiniai, tepamos dešros ir dešrelės, vytintos dešros ir dešrelės, sūdyti ir šaltai rūkyti lašiniai ir kiti mėsos gaminiai, kurie vienu ar kitu būdu buvo apdoroti ne aukštesnėje kaip plius 35 °C temperatūroje.

Mechaniškai atskirta mėsa – produktas, gautas mechaninėmis priemonėmis nuėmus mėsą nuo kaulų, gautų mėsą iškaulinėjus, arba nuo paukščių skerdenų, kai raumens skaidulų struktūra suardoma arba pakeičiama [5.13].

Baltyminis mėsos pakaitalas – į mėsos gaminius dedama medžiaga, kurios didžiąją technologines funkcijas atliekančių maisto medžiagų dalį sudaro ne mėsos kilmės baltymai (sojos baltymų izoliatas, kviečių baltymų koncentratas, kiaušinių milteliai, kraujo plazma, lieso pieno milteliai ir kt.). Baltyminiais mėsos pakaitalais keičiama dalis mėsos ir (ar) valgomųjų subproduktų;

Mėsos gaminių užpildas (toliau – užpildas) į mėsos gaminius dedama medžiaga, kurios didžiąją technologines funkcijas atliekančių maisto medžiagų dalį sudaro angliavandeniai (kukurūzų krakmolas, kviečių miltai, bulvių skaidulos ir kt.). Mėsos gaminių užpildai sugeria vandenį ir (ar) riebalus;

Virimas – terminis apdorojimas vandenyje arba vandens garais;

Karštasis rūkymas – terminis apdorojimas aukštesnės kaip 35 ºC temperatūros nevisiško degimo medienos dūmais;

Šaltasis rūkymas  – mėsos ir (ar) valgomųjų subproduktų su kitomis sudedamosiomis dalimis ar be jų apdorojimas ne aukštesnės kaip 35 ºC  temperatūros nevisiško degimo medienos dūmais;

Vytinimas – mėsos ir (ar) valgomųjų subproduktų su kitomis sudedamosiomis dalimis ar be jų brandinimas džiovinant (technologinio proceso pradžioje gali būti trumpai šaltai rūkoma);

Dešra – gaminys iš smulkintos mėsos ir (ar) valgomųjų subproduktų bei kitų sudedamųjų dalių, sukimštų į natūralų ar dirbtinį apvalkalą;

Dešrelė – iki 38 mm skersmens dešra;

Sardelė – 28–38 mm skersmens virta dešrelė;

Kepamoji dešrelė – į valgomąjį apvalkalą sukimšta kepti skirta virta dešrelė, kurią gaminant nenaudojami nitritai ir nitratai;

Aukščiausios rūšies mėsos gaminių gamyboje neleidžiama naudoti kraujo (išskyrus kraujines ir subproduktų dešras), užpildų bei mechaniškai atskirtos mėsos. Tačiau tais atvejais, kai aukščiausios rūšies mėsos gaminių gamyboje naudojamos juslinių savybių gerinimo funkciją atliekančios maistinės medžiagos (sojos, kukurūzų ar kitos augalinės kilmės baltymų hidrolizatai, maltodekstrinas ir kt.), leidžiami tyrimo metodų paklaidų ribose (iš viso ne daugiau kaip 0,2 proc.) esantys užpildų ir baltyminių mėsos pakaitalų likutiniai kiekiai.

Pirmos rūšies mėsos gaminių gamyboje neleidžiama naudoti sojos baltymų miltų ir  daugiau kaip 3 proc. užpildų.

Virtos daktariškos dešros, virtos pieniškos dešros ir virtų pieniškų dešrelių gamyboje juslinėms savybėms pagerinti leidžiama naudoti iš viso ne daugiau kaip 3 proc. pieno ir kiaušinių miltelių.

Termiškai neapdorotų mėsos gaminių (išskyrus rūkytas tepamąsias bei tepamąsias dešras ir dešreles) gamyboje neleidžiama naudoti užpildų.

Mėsos gaminiai su pavadinimų žodžiais Panerio, pieniška, daktariška (virtų dešrų grupė), pieniškos (virtų dešrelių grupė), servelatas (virtų rūkytų, karštai rūkytų ir šaltai rūkytų dešrų grupė) bei mėsos gaminiai, kurių pavadinimuose yra šių žodžių ar jų šaknų, turi būti tik nurodytos mėsos gaminių grupės ir atitikti aukščiausiai rūšiai nustatytus kokybės rodiklius.

Dešrelių, skirtų kepti ar tiekiamų rinkai su kepimą, kaip apdorojimo būdą, apibūdinančiais žodžiais, piešiniais bei grafiniais ženklais, gamyboje neleidžiama vartoti nitritų ir nitratų.

Jei dešreles norėtume pažymėti simboliu „Rakto skylutė“ ir įvardinti kaip sveikatai palankesnes dešreles, jos turėtų atitikti šiuos kriterijus:

 – riebalų ne daugiau kaip 10 g/100 g;

– cukrų ne daugiau kaip 3 g/100 g;

– druskos ne daugiau kaip 1,7 g/100 g.

12 DEŠRELIŲ ANALIZĖ

 12 DEŠRELIŲ ANALIZĖ

0 0 Balsavo
Patiko? Įvertinkite!
0 Komentarai(-ų)
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x